Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Orden 6183403



*

nr 618 3403


Orden

'Pro Patria', silver


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 januari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/1 13:17:20 1      1.500 kr
10/1 15:50:08 2      1.800 kr
10/1 15:53:08 1      1.700 kr
10/1 15:53:36 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: orden silver ädelmetall
  • 7152 OljemÃ¥lning
    Kristian Krokfors (f. 1952), Finland, Signerad. Ol..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 6540 Ordnar
    och ordensband, diverse
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:29
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:48




Ladda ner broschyr